Naziv projekta
Povežimo se baštinom
Cilj projekta
Cilj projekta je izgradnja novih i revitalizacija postojećih lokacija kulturno-povijesne baštine s ciljem stvaranja nove ponude za posjetitelje. Projekt okuplja 13 fizičkih lokacija kulturne baštine karakteristične za svako lokalno područje. Izgrađeni ili revitalizirani objekti će kreirati mogućnost jačeg turističkog, gospodarskog i regionalnog razvoja temeljenog na kulturološkom identitetu područja Urbane aglomeracije Rijeka.
Trajanje projekta
1. prosinca 2018. – 31. prosinca 2022.
Nadležno tijelo
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, poziv za izravnu dodjelu sredstava KK.06.1.1.11
Opis projekta
Projekt sadrži koordinirane aktivnosti usmjerene prema zajedničkoj viziji razvoja prepoznatljive i jedinstvene kulturne baštine urbanog područja uz poticanje turističkog razvoja temeljenog na načelima održivosti.
Prema Strategiji razvoja Urbane aglomeracije Rijeka za razdoblje 2016.-2020. godine problem, tj. potreba za ulaganjem u kulturnu infrastrukturu je velika kao i za stvaranjem novih oblika kulturne ponude. Iako su objekti od značajne kulturne vrijednosti, ulaganje u održavanje pojedinačnih kulturnih dobra je bilo nedostatno.
Transformacija nedovoljno iskorištenih lokaliteta kulturne baštine u prostore s novim namjenama učinit će cijeli prostor Urbane aglomeracije Rijeka atraktivnijim građanima, posjetiteljima i poduzetnicima. Time će doprinijeti i povećanju zapošljavanja i prihoda uz planirano unapređenje kulturne baštine i njenih infrastrukturnih dijelova.
Projekt okuplja 13 fizičkih lokacija kulturno-povijesne baštine na području Urbane aglomeracije Rijeka, karakterističnih za svako lokalno područje koji međusobno čine integralni proizvod kulturne ponude.
Projekt predviđa integriran pristup navedenim lokalitetima, ali i cjelokupnoj baštini Urbane aglomeracije Rijeka kroz njeno mapiranje, izradu narativa, razvoj interpretacijskih planova, zajedničku prezentacijsku infrastrukturu, brand, plan promocije i strateško upravljanje. Stoga, infrastruktura koja će se obnoviti ili izgraditi bit će, prije svega, namijenjena oživljavanju interesa lokalne i šire populacije, uz povećanje atraktivnosti ovih lokacija za turizam naročito osobama zainteresiranim za povijesni i kulturni turizam. Također, projekt ima značajan obrazovni karakter za djecu u osnovnim i srednjim školama s obzirom na školske programe iz povijesti i književnosti.
Provedba navedenih komponenti rezultirat će stvaranjem novih kulturno-turističkih proizvoda baziranih na fizičkoj infrastrukturi kulturno-povijesne baštine te ostalim sadržajima koji će povezati fizičke sadržaje uspostavljene kroz projekt, ali i druge ostale točke unutar Urbane aglomeracije Rijeka koje se baziraju na kulturnoj baštini.
U budućnosti se planiraju uključiti i drugi sadržaji kulturno-povijesne baštine budući da je osnovna interpretacijska poruka projekta „Povežimo se baštinom“ prezentacija bogatstva raznolikosti baštine, stilova života i kulturnih identiteta Urbane aglomeracije Rijeka.
Glavne aktivnosti
Planirane aktivnosti projekta s je uspostava 13 novih ili poboljšanih fizičkih kulturno-turističkih lokacija na području Urbane aglomeracije Rijeka, od čega se na području općine Mošćenička Draga planira:
-
- Rekonstrukcija kaštela u Brseču i uređenje rodne kuće književnika Eugena Kumičića;
Rodna kuća Eugena Kumičića bit će rekonstruirana i u njoj će biti postavljena stalna izložba koja će na kroz multimedijalni i interdisciplinarni postav ispričati priču o Kumičiću, Brseču i okolici. Kumičić je glavni fokus interpretacije, a njegova rodna kuća središnje mjesto iz kojega se istražuju grad i okolica te ostale sastavnice ekomuzeja. - Etno selo Trebišće – otvaranje mitsko povijesne staze Trebišća – Perun; U ruralnoj kamenoj kući u Trebišćima otvorit će se interpretacijski centar koji za središnju temu ima staroslavensku mitologiju.
- Revitalizacija kaštela u Mošćenicama – Mošćenice, živi povijesni grad; Kaštel Mošćenice biti će obnovljen te će se urediti interpretacijski centar – etnografska zbirka koja obuhvaća istaknutu materijalnu i nematerijalnu baštinu povijesnog grada Mošćenice i njihove okolice.
- Rekonstrukcija kaštela u Brseču i uređenje rodne kuće književnika Eugena Kumičića;
Partneri
Partneri na projektu su gradovi i općine koji čine Urbanu aglomeraciju Rijeka:
- Grad Rijeka, nositelj projekta
- Grad Kastav
- Grad Kraljevica
- Grad Opatija
- Općina Čavle
- Općina Klana
- Općina Kostrena
- Općina Lovran
- Općina Mošćenička Draga
- Općina Viškovo
- Turistička zajednica grada Rijeke, obavezni partner
Proračun
- Ukupna vrijednost projekta: 76.328.201,95 kuna
- Iznos EU sufinanciranja: 36.369.926,74 kuna
Program iz kojeg se sufinancira
Strukturni fondovi – Europski fond za regionalni razvoj – Operativni program “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.”, putem mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizam)